מן העיתונות

ראיון יום העצמאות עומר בר לב

"אחריי!" החלה מקבוצה קטנה של קורס הכנה לצה"ל בשכונת התקווה. הימים היו עדיין ימי ההלם אחרי רצח יצחק רבין ואנשי 'דור שלום' שקמה אחרי הרצח הבינו מהר מאד שאת הניכור מול החלקים האחרים של החברה הישראלית הם לא יצליחו לנפץ במילים יפות וגבוהות אלא יהיו חייבים לרדת לשטח, לפריפריה הגיאוגרפית ולזאת הכלכלית.

המשימה הוטלה על בר לב, שהתנדב בתנועה. 12 נערים הגיעו בקושי למפגש הראשון לאחר שהמדריכים גירדו אותם מרחבי השכונה. שנה לאחר מכן הוקמו עוד ארבע קבוצות. אחרי 14 שנה מונה תנועת 'אחרי - נוער מוביל שינוי' מעל 150 קבוצות בכל רחבי הארץ וכ‭3,500-‬ נערים ונערות.

המטרה המוגדרת של 'אחרי' היא לא להכשיר את הנערים לסיירות המובחרות, אלא לשירות משמעותי בצה"ל. ההצלחה הייתה יחסית מהירה. נתוניהם של המתגייסים הראשונים היו גבוהים מאוד. "היום אחרי זה כבר לא רק קורס הכנה לצה"ל אלא גם שנת שירות, מרכזי בגרות, פעילות עם בני נוער יוצאי אתיופיה וקבוצות סיירות לצעירים יותר, בני ‭,"15-14‬ אומר בר לב בהתלהבות של חייל שחזר ממבצע נועז בארץ רחוקה, "היום זה ארגון שיש לו השפעה ברמה הלאומית".

"הקורס הוא אמצעי, לא מטרה. המטרה היא חברתית. לחבר בני נוער למרכז ההווייה הציונית. אנחנו מאמינים שצה"ל הוא עדיין כור היתוך, ומי שעושה שירות משמעותי מרוויח פעמיים. פעם אחת בחיבור להוויה הציונית, ובפעם השנייה איך שהחברה תופסת אותו אם הוא עושה שירות משמעותי בצבא‭."‬

לראיון המלא ב- "מעריב"