תכנית הסדנאות השנתית

כיתה י'

הזכות שבשירות - מפגש חוויתי שעיקרו חשיפת התלמידים לנושא השירות הצבאי. המפגש יכלול דיון לגבי הסיבות לשירות בצה"ל והסבר כללי לגבי תהליך המיון לצבא.

כיתה י"א

1. רושם ראשוני - המפגש יעסוק בחשיבותו של הרושם הראשוני. במהלך המפגש המדריך יסביר לתלמידים את המתרחש במהלך ה"צו הראשון"- החל ממעבר על כלל התחנות וכלה בטיפים לגבי כל תחנה ותחנה.

2. הצבא כמקפצה- המפגש יעסוק בחשיבות השירות הצבאי ובכלים שרוכשים במהלך השירות הצבאי. התלמידים ידונו בחשיבות של הצבת מטרות ובכלים כדי להגיע אל המטרות הנכספות- בצבא ובחיים.

3. רוח צה"ל ודילמות מוסריות- המפגש יעסוק בערכים המובילים את צה"ל ואותנו כבני אדם. המפגש רובו מתנהל בצורה של דיונים והפעלות. בשיעור יכירו התלמידים את הערכים המובילים את צה"ל ויתמודדו עם דילמות ערכיות.

4. הישרדות ODT- מפגש זה הינו "אימון הישרדות"- כוחו של היחיד למול כוחה של קבוצה- תחרויות חווייתיות ואתגריות בחצר בית הספר.

כיתה י"ב

1. בחירת תפקיד משמעותי - במפגש יכירו התלמידים את חשיבותם של מגוון התפקידים הקיימים בצה"ל, באמצעות מגוון פעילויות ומורשת קרב. הדגש הוא על ההתאמות שבין צרכי הצבא, הנתונים ורצון המועמד לשירות ביטחון (מלש"ב).

2. יום המא"ה - המפגש עוסק ב"יום המא"ה". במפגש יכירו התלמידים את התחנות הקיימות ביום המיונים ויתנסו בתחנות של דינאמיקה קבוצתית, הדרכה טובה וראיון אישי. בנוסף יקבלו הסבר לגבי כלל התפקידים אליהם הם מתמיינים.

3. יום מיון לקרביים - המפגש עוסק במיונים לתפקידים קרביים. במהותו דומה ליום המא"ה, תוך שימת דגש על התמיינות ליחידות קרביות. בנוסף יקבלו התלמידים הסבר לגבי כלל היחידות הקיימות בצה"ל בדגש על יחידות קרביות.

4. מנהיגות - מיהו מנהיג, תכונות האופי וסוגי מנהיגים. זאת, תוך שימת דגש על מנהיגות ש"צמחה מהשטח", על מנת להכווין את התלמידים ללקיחת אחריות אישית וסביבתית- בצבא ובחיים.

5. מנהיגות ODT - באמצעות שימוש בפעילות אתגרית קבוצתית בחצר בית הספר, יתנסו התלמידים בעבודת צוות, שיתוף מידע, תכנון אסטרטגי, נתינה וקבלת משוב ועוד.

6. עוד רגע אני על מדים - מפגש זה עוסק בכלים אחרונים לפני הגיוס, החל מתהליך הגיוס ועד להתמודדות עם השינוי מהאזרחות לצבא. מפגש זה נועד על מנת להפיג את מירב החששות לפני הגיוס.