פידאא חנאחנה מזרזיר, בת 31 , אמא לארבעה ילדים, עובדת בשתי עבודות חינוכיות: הראשונה, כיועצת אקדמית והשנייה, כמנחה בחמש השנים האחרונות בפרויקט "אחריי! לבגרות". במהלך תקופתה באחריי! לבגרות, פגשה פידאא אלפי בני נוער מהמגזר הבדואי וצעדה איתם יד ביד בדרך להצלחה בבגרות למתמטיקה וחיבורם למרכז ההוויה הישראלי והדמוקרטי. פידאא מנחה את קבוצות "אחריי! לבגרות" שפועלות בשיבלי, בכעביה ובזרזיר. פידאא חשה חיבה גדולה למתמטיקה ודרכה היא מצליחה ליצור שינוי משמעותי. "אנחנו נמצאים בתוך בועה ומסתכלים רק על מה ומי שדומה לי. רק כשיוצאים החוצה, רואים שיש עוד אנשים מחוץ לבועה שבה אנחנו נמצאים". במהלך הפעילות, פידאא מכינה את בני הנוער לבגרות במתמטיקה אבל מעבר לאחוזי הצלחה הרבים של "אחריי! לבגרות" בציונים הסופיים, "מה שמשאיר אותי חזקה ואיתנה היא היכולת לחשוף את הנוער שלנו לאנשים שונים מהם, "לפתוח להם את הראש", לאתגר אותם וללמוד על תרבויות אחרות – זה מה שגורם לי אושר ביום יום".ᅠ

 

ב"אחריי! לבגרות" בני הנוער יוצאים לסדרות מאתגרות בשטח שלוש פעמים בשנה. שם מתמודדים החניכים עם קושי רב, שינה מעטה, אוכל דל ובמהלך סדרות השטח נפגשים עם כלל החברה הישראלית: דרוזים, יהודים ועולים חדשים. "יש חניכים שפעם ראשונה פוגשים בדואים או דרוזים ולא יודעים איך הם נראים". בסופו של יום החניכים לומדים שיש מחנה משותף.

אחריי!" לבגרות מכינה לבגרות במתמטיקה 3 יח"ל. מדריכים מנוסים מעבירים מערכי שיעור במתמטיקה על בסיס קשר אישי במרכזי למידה המיועדים להעביר בהצלחה בני נוער נושרים או על סף נשירה את בחינת הבגרות ובכך לחולל שינוי בתפיסתם העצמית וליצור אצלם תחושת מסוגלות. כיום, פועלים 24 מרכזי למידה של אחריי! לבגרות, מדרום לצפון, עם למעלה מ-400 חניכים. לאורך השנים הפרויקט הצליח להעלות על נתיב הצלחה, דרך מעבר של יותר מ80% מחניכי הפרויקט את בחינת הבגרות ב-3 יח"ל, וחשוב להבין שרבים מהחניכים לא היו ניגשים כלל לבחינת הבגרות, לולא היו לוקחים חלק בפרויקט "אחריי! לבגרות".

לפידאא חשוב החיבור לחברה הישראלית ולהיות חלק ממנה. "כל הזמן חיפשתי להיות חלק במדינה. אני חיה פה ואני גדלתי פה ואני חייבת לתת בחזרה לחברה". כשפידאא סיימה תיכון, לא הייתה לה מסגרת כמו שירות לאומי והיא הרגישה שהיא מפספסת משהו. מאז כשהגיעה לעמותת "אחריי!" היא מרגישה שהיא נותנת ומעניקה בחזרה. חשוב לה להעביר לחניכים ערכים בסיסים לאזרחות טובה. "לצערי במקום שגדלתי, חוץ מ"אחריי!" אין את החיבור עם אנשים אחרים שהם לא בדואים, החניכים פגשו פעם ראשונה בסדרת שטח של "אחריי!" דרוזים, אתיופים, עולים חדשים ויהודים. פידאא מספרת שהמפגש עם בני נוער מתרבויות אחרות גורם לחניכים להבין יותר ולהיות מחוברים יותר למדינה. "בסוף, כשיגיע רגע האמת, אני יודעת שחניך מהמגזר הבדואי, שעבר תהליך משמעותי ב"אחריי!" יהיה הרבה יותר מצוייד בכלים לחיים שיעזרו לו בהמשך הדרך, והכי מדהים – שדרך המתמטיקה אנחנו מצליחים ליצור את השינוי"! בני הנוער שאיתם נמצאת פידאא מתנדבים באופן קבוע, וביום המעשים הטובים הקבוצה פועלת למען האחר. השנה החניכים ייחשפו לקבוצות שונות באוכלוסייה ותתקיים התנדבות משותפת בין בני נוער עם צרכים מיוחדים, בית הקשיש ונוער רווחה. בנוסף, פידאא מספרת, שלקראת הרמדאן כול החניכים יחלקו ממתקים בבתי החולים.

;;;

 

על הכותב
השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם באתר שדות חובה מסומנים בכוכבית *

נקה טופסשלח תגובה