אחריי!`` לבתי ספר``

כל מה שלא ידעתם על הצבא והתביישתם לשאול… תכנית ״אחריי! בבתי הספר״ נועדה להגביר את הנכונות והמוכנות לשירות משמעותי בצה״ל. התכנית מעלה שאלות רבות, המעסיקות את בני הנוער לקראת גיוס ונותנת מענה באמצעות הדרכות וסדנאות המשלבות: משחקים, דיונים, סרטונים בכיתות הלימוד ובחצר בית הספר. הפעילויות מועברות על ידי מדריכים מוסמכים, בעלי עבר פיקודי בצה״ל, המהווים דמות משמעותית ומודל לחיקוי. המדריכים שלנו יכולים לתת מענה ומידע רב ועדכני על נושא הגיוס לצה״ל. התכנית היא נקודת חיבור בין בני הנוער בבית הספר לבין קבוצות "אחריי!" הפועלות אחר הצהריים ביישובים השונים.

"אחריי!" בבתי הספר

בסדנת "אחריי"! בבתי הספר נתקל עידן המדריך בהתנגדות גדולה של אחד התלמידים לגיוס לצה"ל. לא משנה באיזו דרך הציג את חשיבות הגיוס, המשיך התלמיד בהתנגדותו העיקשת לגיוס. בהפסקה שאל אותו עידן המדריך למה הוא כל כך מתנגד לגיוס, האם קרה משהו? התלמיד חזר ואמר "הצבא לא בשבילי ואני לא רוצה להיות 'פראייר' ולהתגייס". עידן לא ויתר, ולבסוף התלמיד גילה לו שהצבא לא רוצה לגייס אותו, מכיוון שיש לו עבר פלילי. עידן הסביר לתלמיד את השלכות ההחלטה ופרס בפניו מגוון אפשרויות בהן יתאפשר לתלמיד למצות את עצמו בשירות משמעותי. לאחר אותה שיחה, התלמיד שינה את עמדתו והבין שדווקא בצבא יוכל לקבל הזדמנות שנייה. באישור התלמיד, עידן שיתף את צוות המורים ובמשך חודש ימים נרתמו כולם למשימה. עידן והתלמיד שלחו מכתבים לקצינת המבחן, ללשכת הגיוס ולכל מי שרק היה אפשר. המאמץ המשותף השתלם והתלמיד קיבל את הזימון הנחשק והפך למועמד לשירות.

באחד הימים, הגיעו דניאל, שיראל ואביב (שמות בדויים), לבית הספר, ועברו סדנא של "אחריי!" שבה המדריכות סיפרו לתלמידים על השירות הצבאי שחוו, על התרומה המשמעותית של הצבא להמשך חייהן ובעיקר על העובדה שהצבא יתרום להם יותר ממה שהם יתרמו לו, אם רק ישקיעו. בסוף הסדנא, הם ניגשו למדריכות, שיראל אמרה "הבנתי שיש מסגרת שיכולה לקדם אותי, ואמרתי שאני רוצה לנסות" ודניאל הוסיף "אחרי הסדנא חשבתי שבצבא אני אוכל להתפתח ולהגיע לאנשהוא, רציתי להעלות את הפרופיל ולהתקבל לתפקיד טוב יותר ואמרתי שאנסה". בהכוונת המדריכות, התלמידים הצטרפו לקבוצת ההכנה לצבא של אחריי בעיר, בה נפגשים בני נוער מרחבי העיר, בשעות אחה"צ, עם מדריך קבוע, ועוברים תהליך אישי, קבוצתי והכנה פיזית ומנטלית לצבא. "ראיתי את כולם זוחלים, רצים, גם מי שקשה לו משתתף, לא הבנתי איך זה יכול להיות" מספרת שיראל. לכל אחד מהחניכים ציוותו חונך קבוע שעבר איתם תהליך אישי עד שהשתלבו בקבוצה. דניאל עושה כיום טירונות ומשרת במסלול שח"ר במסגרתו ימשיך ללימודי הנדסת תעשיית וניהול, שיראל משרתת בביסל"א כתומכת לחימה במערך ללוגיסטיקה, אביב נמצאת בכיתה י"ב ורוצה להגיע לתפקידי לחימה. והכי חשוב- שלושתם הצטרפו למשפחת אחריי! שתעניק להם תמיכה, ליווי וסיוע גם בהמשך…